بلاگ, جالنزی

بایدها و نبایدها در روش نگهداری لنز

بایدها و نبایدها در روش نگهداری لنز

راهنمای جامع روش نگهداری لنز

شاید بارها برایتان سوال پیش امده باشد که چرا لنزهای چشمیتان در بازه زمانی کوتاه خراب شده و دیگر قابل استفاده نمیباشند؛ اگر هنوز هم اطلاعات کافی در این مورد که علت تعویص لنز های چشمی دربازه های زمانی کوتاه را ندارید، توصیه میگردد، در مقاله “بایدها و نبایدها در روش نگهداری لنز” میتوانید پاسخ بسیاری از سوالات خود را دریابید، در ادامه همراه ما باشید:

 

رازهای درخشش با لنزهای چشم

لنزهای چشم، به ویژه برای افرادی با مشکلات بینایی یا آن‌هایی که عینک را دست و پاگیر می‌دانند، دنیایی از راحتی و آزادی به ارمغان آورده‌اند. اما لذت استفاده از این لنزها تنها زمانی کامل می‌شود که بدانیم چگونه به درستی از آن‌ها مراقبت کنیم. غفلت در نگهداری لنز نه تنها عمر مفید آن‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند سلامت چشم‌هایمان را نیز به خطر بیندازد. بیایید با هم سفری به دنیای “نگهداری صحیح لنز چشم” داشته باشیم.

اگر شما نیز از لنز طبی یا حتی لنز رنگی استفاده می‌کنید، توصیه میگردد حتما به طور دقیق و صحیح شیوه درست استفاده و نگهداری از آن را بدانید.
زیرا یکی از مهم ترین اعضای بدن “چشم” میباشد، این عضو بسیار حساس میباشد، بنابراین نباید اجازه دهید باروشهای مراقبتی اشتباه موجب آسیب وارده به آن گردد.

 

*بیایید با یک حقیقت مهم شروع کنیم: نگهداری صحیح از لنزهای چشم، به معنای مراقبت از بینایی شماست!!
بنابراین، در این مسیر همراه ما باشید تا با روش‌های صحیح نگهداری لنزهای چشم آشنا شوید.

 

معرفی محصول : خرید جا لنزی برند NABA

اصول و روش‌های نگهداری لنز چشم

لنزهای چشم، به ویژه برای افرادی با مشکلات بینایی یا آن‌هایی که عینک را دست و پاگیر می‌دانند، دنیایی از راحتی و آزادی به ارمغان آورده‌اند. اما لذت استفاده از این لنزها تنها زمانی کامل می‌شود که بدانیم چگونه به درستی از آن‌ها مراقبت کنیم. غفلت در نگهداری لنز نه تنها عمر مفید آن‌ها را کاهش می‌دهد، بلکه می‌تواند سلامت چشم‌هایمان را نیز به خطر بیندازد. بیایید با هم سفری به دنیای “نگهداری صحیح لنز چشم” داشته باشیم.

نگهداری لنز، سفری از ابتدای انتخاب لنز تا پایان روز:

**قبل از آغاز:** انتخاب لنز متناسب با نوع چشم و عادت‌هایتان، در وهله‌ی اول اهمیت دارد. از مشورت با یک متخصص چشم‌پزشک حرفه‌ای غافل نشوید.

در ادامه به 8 مورد زیر توجه اکید نمایید:

 1. شستشوی دستها فراموش نشود: شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون ملایم و بدون عطر، نخستین گام در دنیای نگهداری لنز است. فراموش نکنید که حتی کوچک‌ترین آلودگی می‌تواند عواقب خطرناک و حتی جبران ناپذیری برای چشمانتان داشته باشد.
 2. انتخاب محلول مناسب ضدعفونی کننده: توصیه اکید متخصصین ما به شما کاریران گرامی هرگز از آب شیر یا بزاق دهان برای مرطوب کردن یا تمیز کردن لنز استفاده نکنید. تنها محلول‌های ضدعفونی کننده تایید شده توسط پزشک می‌توانند میکروب‌ها و رسوبات را از بین ببرند.
 3. جا لنزی با کیفیت، سرپناه مطمئن لنزهایتان: پس از برداشتن لنزها، آن‌ها را در جالنزی های باکیفیت تمیز و پر از محلول ضدعفونی کننده نو قرار دهید. به یاد داشته باشید که همیشه محول نو داخل جالنزی باشد و نیازی به تعویض جالنزی نیست و فقط محلول داخل جالنزی پر و نو باشد و لنز پس از بیرون آمدن از چشم داخل محلول نو قرار بگیرد
 4. آرایش چشم: بهتر استلنزهایتان را  قبل از آرایش چشم، بگذارید و حتما پیش از برداشتن لنزها، آرایش خود را پاک کنید. از انتخاب محصولات آرایشی فاقد چربی و عطر غافل نشوید!
 5. خوابی آرام بدون لنز: به چشمانتان فرصت دهید تا در طول خواب استراحت کرده و نفس بکشند. هرگز با لنز نخوابید، مگر با تجویز پزشک متخصص.
 6. زمان خداحافظی:  از آنجایی که تمامی لنزهای چشم تاریخ مصرف دارند. به هیچ وجه در استفاده از آنها از مدت زمان تجویز شده فراتر نروید و با تعویض به موقع لنزها از بروز عفونت‌های چشمی جلوگیری نمایید.
 7. سیگار، دشمن سلامتی شما و چشمانتان: سیگار کشیدن نه تنها سلامت عمومی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه خطرات جدی برای سلامت چشم‌هایی که از لنز استفاده می‌کنند به همراه دارد.
 8. معاینات چشمی را فراموش نکنید: حتی اگر مشکلی ندارید، به صورت دوره‌ای برای معاینات چشمی نزد پزشک متخصص بروید. تشخیص و درمان به موقع هرگونه مشکلی، سلامت چشمان شما را تضمین می‌کند.

 

لنزهای چشم ابزار ارزشمندی برای اصلاح دید و داشتن ظاهری متفاوت هستند. اما فراموش نکنیم که آن‌ها به مراقبت و توجه نیاز دارند. با رعایت اصول و روش‌های ساده‌ی نگهداری، می‌توانید هم از زیبایی و راحتی لنزها بهره‌مند شوید و هم از سلامت ارزشمند چشمانمان محافظت کنید.

دنیای شفاف و پرنور در انتظار کسانی است که به خوبی از چشمانشان مراقبت می‌کنند.

 

نحوه نگهداری از لنز بدون محلول و در آب

یکی از سوالاتی که اغلب مشتریان و کاربران سایت از ما میپرسند این است که آب برای شستشو و ضد عفونی لنز چشم استفاده کرد؟ پاسخ به این سوال صراحتا خیر است. به هیچ عنوان نباید از آب برای شستشو و ضدعفونی لنز چشم استفاده کرد.  آب حاوی میکروب‌ها و آلاینده‌های مختلفی است که می‌توانند به چشم شما آسیب برسانند و باعث عفونت‌های جدی ‌شوند.

بهترین راهکار برای شستشو و ضدعفونی لنز چشم، تنها فقط استفاده از محلول‌های مخصوص لنز است. این محلول‌ها با فرمولاسیون خاص خود، میکروب‌ها و رسوبات را از روی لنز پاک نموده و بدون ایجاد آسیب، آنها را ضدعفونی می‌کنند.

*** به هیچ عنوان نباید از آب برای شستشو و ضدعفونی لنز چشم استفاده کرد. آب لوله کشی حاوی میکروب ها و آلاینده های مختلفی است که می تواند به چشم شما آسیب برساند و باعث عفونت های جدی شود. ***

بایدها و نبایدها در روش نگهداری لنز

بایدها و نبایدها در روش نگهداری لنز

عواقب استفاده و نگهداری لنز در آب برای شستشو و ضدعفونی لنز چشم

 • عفونت های چشم: عفونت های چشم می تواند باعث قرمزی، درد، تورم و تاری دید شود. در برخی موارد، عفونت های چشم می تواند منجر به آسیب دائمی به چشم شود.
 • کاهش وضوح بینایی: آب می تواند رسوبات و پروتئین ها را روی لنز شما جمع کند که می تواند باعث تاری دید شود.
 • آسیب به لنز: آب می تواند به ساختار لنز شما آسیب برساند و آن را غیرقابل استفاده کند.در صورت استفاده از آب برای شستشو و ضدعفونی لنز چشم، در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت، مانند قرمزی، درد، تورم یا تاری دید، فوراً به چشم پزشک مراجعه کنید.

به هیچ عنوان جایگزینی برای مایع لنز وجود ندارد. مایع لنز به طور خاص برای تمیز کردن، ضدعفونی کردن و نگهداری لنزهای تماسی طراحی شده است. استفاده از مواد دیگر به جای مایع لنز می تواند خطر ابتلا به عفونت های چشمی جدی را افزایش دهد.

 

بایدها و نبایدها در روش نگهداری لنز

پک اپلیکاتور لنز ابزاری برای قرار دادن و برداشتن لنزهای تماسی است که می‌تواند به حفظ بهداشت و سلامت چشم‌ها کمک کند.

بایدها:

 • قبل از استفاده، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.
 • از پک اپلیکاتور لنز چشم با کیفیت استفاده نمایید.
 • پک اپلیکاتور را از بسته‌بندی خارج کنید و هر دو بخش آن را به طور کامل بررسی کنید.
 • مطمئن شوید که هیچ گونه پارگی یا نقصی در پک اپلیکاتور وجود ندارد.
 • لنز را با پنس سر سیلیکونی روی پایه مخصوص پک اپلیکاتور قرار داده و روی چشم قرار دهید.
 • با استفاده از اپلیکاتور، لنز را به آرامی روی چشم خود قرار دهید.
 • پس از قرار دادن لنز، روی چشم مایع داخل اپلیکاتور رابه طور کامل تخلیه کنید.
 • در صورت عدم استفاده، پک اپلیکاتور را در دمای منزل نگهداری کنید.
 • در صورت عدم استفاده از پک اپلیکاتور هر ۲۰ روز محلول داخل جالنزی را چک کنید.

نبایدها:

 • هرگز از پک اپلیکاتور آسیب‌دیده یا معیوب استفاده نکنید.
 • از پک اپلیکاتور برای افراد دیگر استفاده نکنید.
 • پک اپلیکاتور را پس از تهیه کلیه آجزا به جز باکس  در آب داغ قوطه ور استریل نمایید .
 • از پک اپلیکاتور لنز برای مدت طولانی میتوانید استفاده کنید.
***توجه: در صورت مشاهده هر گونه علائم عفونت چشمی، مانند قرمزی، سوزش، خارش، درد و یا تاری دید، فوراً استفاده از لنز را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

بهترین جایگزین مایع لنز

به جای مایع لنز از چه چیز دیگری استفاده کنیم؟

برخی از افراد ممکن است به دنبال جایگزین های مایع لنز باشند زیرا:

 • به مایع لنز حساسیت دارند.
 • به مایع لنز دسترسی ندارند.
 • می خواهند در هزینه ها صرفه جویی کنند.

اما هیچ یک از این دلایل به اندازه کافی برای به خطر انداختن سلامت چشم شما با استفاده از جایگزین های مایع لنز مناسب نیست.

اگر به مایع لنز حساسیت دارید، می توانید از مایع لنز مخصوص چشم های حساس استفاده کنید. این نوع مایع لنزها معمولاً مواد شوینده و ضدعفونی کننده کمتری دارند و احتمال تحریک چشم را کاهش می دهند.

اگر به مایع لنز دسترسی ندارید، می توانید از محلول آب نمک استریل برای شستشوی لنزهای خود استفاده کنید. اما به هیچ وجه از آب شیر یا بزاق دهان برای شستشوی لنزهای خود استفاده نکنید.

محلول آب نمک استریل را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. اما به یاد داشته باشید که محلول آب نمک استریل لنزهای شما را ضدعفونی نمی کند. شما باید بعد از شستشوی لنزهای خود با محلول آب نمک، آنها را با مایع لنز ضدعفونی کنید.

در نهایت، اگر می خواهید در هزینه ها صرفه جویی کنید، می توانید از لنزهای تماسی یکبار مصرف استفاده کنید. این نوع لنزها نیازی به تمیز کردن یا ضدعفونی کردن ندارند و پس از هر بار استفاده دور انداخته می شوند.

 

در آخر اینکه:

یکی از رازهای مهم در روش نگهداری لنز چشم استفاده از مایع لنز مرغوب و جالنزی مناسب وخوب و نحوه استفاده میباشد؛ اول آنکه جا لنزی باید از مواد مرغوب ساخته شده باشد تا در مجاورت مایع لنز واکنشی نداشته باشد، دوم مایع لنز تقلبی نباشد، سوم اینکه هر بار قبل از قرار دادن لنز در جالنزی حتما حتما حتما مایع لنز قدیم رو دور بریزید و درون جالنزی مایع لنز نو دو سوم آن را پر کنید و این کار را همیشه تکرار کنید یعنی هر بار که لنز از چشم شما بیرون می اید باید درون مایع لنز نو قرار بگیرد.

پک اپلیکاتور بهترین وسیله برای قراردادن و برداشتن لنز از داخل چشم است که بدون دخالت مستقبم دست این مهم انجام میشود و از انتقال آلودگیها به چشم جلوگیری میشود

اگر شما هم راهکار دیگری دارید خوشحال میشویم نظر شما را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

** شرکت گنجینه نفیس آتی دارای فروش تخصصی و  بورس لوازم بهداشتی، اکسسوری و محصولات کودک  میباشد، شما کاربران گرامی میتوانید جهت خرید جالنزیکلیک کنید.همچنین شما کاربران گرامی میتوانید ما را از طریق پیج اینستاگرام نیز دنبال نمایید **

 

مشاهده اجزای پک اپلیکاتور لنز حرفه ای برند ناوی در ویدیو زیر:

Visits: 3

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *